Çamşıh Ozanları

aliertekin mehmetalikarababa alirizayalcin fezullahcinar mahmuterdal
ali metin
aliertekin mehmetalikarababa alirizayalcin fezullahcinar mahmuterdal
Basında Çamşıh
YENİ DİVRİĞİ İNTERNET GAZETESİ YAZIM PDF Yazdır e-Posta
Ali Haydar Yalçın tarafından yazıldı.   
Pazar, 05 Ağustos 2012 19:17

DİVRİĞİDEKİ EN BÜYÜK FESTİVAL  “ÇAMŞIH TÜRKÜLERİ FESTİVALİ”

 

Ozanlar diyarı olarak ta bilinen Çamşıh beldesi yıllardan beri Divriği de Festivaller yaparak ilçemizde en büyük festival yapan belde ünvanını hak etmiştir. Bu yıl da 19. HÜSEYİN ABDAL VE ÇAMŞIH TÜRKÜLERİ FESTİVALİ oldukça geniş katılım ve coşkuyla gerçekleşmiştir. Burada hem Çamşıh Hüseyin Abdal Derneğini hem de beldeyi sizlere tanıtmak istiyorum.

 

Bilindiği gibi 1996 yılından beri aktif olan derneğimizin genel merkezi Çamşıh Hüseyin Abdal Cemevi kompleksi içindedir. Hüseyin Abdal Türbesinin Çamşıh’ına naklinden sonra Çamşıhta bir devrim başlatılmış Çamşıh halkı köylerdeki evlerini ya yenilemiş ya da yeni binalar yaparak Çamşıh köylerinin modern köy görünümüne kavuşmasına katkı koymuştur. Bu süreç ulu büyüğümüz Hüseyin Abdal Sultanın buraya gelmesi ve duyarlı insanların ona yürekten duyduğu sevgi ve saygının gösterilmesiyle başlayan bir süreçtir.

 

HEP İLKLERİ YAŞAYAN ÇAMŞIH

 

Derneğimiz 1996 yılından beri Çamşıh’ta festivaller düzenleyerek köylülerimizin birlikteliği, dostlukların tesisi, gençlerin kaynaşması, akrabaların birbirini tanıması, hoşgörü ve kardeşliğin pekişmesini sağlamıştır. Bu kaynaşmaya Divriği, Kangal, Zara köylerini de davet ederek ortak etmiştir.1996 yılından sonra Çamşıh ve çevre köyleri doluluk yaşayarak yaz aylarını köylerinde geçirmeye başlamış bu güzellik günümüze değin coşkuyla gelmiştir. Dolaysıyla Divriği esnafına da maddi kaynak sağlamada Çamşıh halkı ön sıraları almaktadır. Çamşıh köyleri hep ilkleri yaşamış bölge köylerine örnek olmaya devam eden bir beldedir.

 

Divriği köyleri içinde ilk ozan Çamşıh’ta çıkmış Alevi deyişleri gelenek görenekleri ozanlarımız tarafından TRT de programlar yapılarak tanıtılmış ve yaşatılmıştır.İlk Orta okul Çamşıh’ta yapılmıştır. Divriği’de ilk  Cem evi Çamşıh Hüseyin Abdal Cemevi olması özelliği de taşımaktadır.İlk Festival Divriği de HÜSEYİN ABDAL VE ÇAMŞIH TÜRKÜLERİ FESTİVALİ dir.İlçemizde ilk defa 1996 dan beri köyler yenilenmiş çevre köylerinde yenilenmesine ve doluluk yaşanmasına vesile olmuştur.

Derneğimizin çalışmaları sonunda 32 km asfalt yol yapımı ile Divriği ilçesinin en uzun asfalt alan beldesi olmuştur. Son olarak geçen yıl Cem evimize kadar da yollar da asfaltlanmıştır.

Meralarımızda yetişen keklik, tavşan, bıldırcın ve yaban hayatını katleden avcılara daimi yasak getirterek Çamşıh bölgesi devlet avlağı statüsüne çıkartılmıştır.

 

DİVRİĞİDE BİR İLK DAHA  “ 2 TEMMUZ 1993 MADIMAK ŞEHİTLERİ ANITI”

Divriği’de bir ilke daha imza atarak 1993 yılında hunharca yakılan 33 insanımıza ait yüzyıllara taşınmasını istediğim anlamlı, kaliteli ve görkemli bir anıt yaptırdım.2 yıldır üzerinde çalıştığımız anıtı Çamşıh’lı Mermer Ustası Battal Karakuş işçiliğini üstlenerek yapıp teslim etmiştir.

 Bu güzel anıt 22. Temmuz.2012 tarihinde Festivalimizle birlikte açıldı. Festivale güzellik katarak damgasını vuran ANIT AÇILIŞI görülmeye değerdi. Şehit annelerinin kurdeleyi kesmesi, gözyaşları ve ağıtlarla açılması yüreklerimizi burktu. Açılışa katılan her konuğun duygulu anlar yaşadığı ve ağladığı görüldü. Neden Çamşıhta 2 Temmuzda katledilen 33 cana ait anıt yaptırdım anlatmak istiyorum.

1993 yılından beri Alevi toplumu yangın yerini yol eyledi. Her yıl temmuz ayının 2. günü toplanıp Madımak oteli önünde isteklerimizi dile getiriyoruz. Başlarda Madımak oteli restoranı ile kebap satıyor bu da canımızı daha da yakıyordu. Feryatlarımızı duyanlar nihayet orayı kamulaştırıp Kütüphane ve Kültür Merkezi yaptılar. Hâlbuki burasının utanç müzesi olması gerekmez miydi? İnşallah sesimizi duyanlar olurda  isteğimizi yerine getirir bu ızdırabı dindirirler.

Bu anıt Madımakta yanan Çamşıh’lı 3 genç kızımızın anısına, orada yanan 33 canın aileleri ve tüm Alevi Camiasına, onları unutmamak ve geleceğe taşımak adına yaptırdığım bir anıttır.

 Ben Çamşıh’ına her gelişimde Handan Metinin, Gülsün Karababanın ve Gülender Akçanın gözü yaşlı ailesini görüyor onlarla birlikte yaşıyorum. Onların ızdırabına ortak olmak istiyorum ama yüreklerindeki acıyı benim ortak olmam dindiremiyor.

Yaptırdığım bu anıt benim bu ailelere olan borcumdur. Bu anıt 2 Temmuzda yanan 33 insana olan borcumdur. Bu anıt Çamşıhlılara ve Alevi Camiasına, Aydınlara, Laiklere, Cumhuriyeti sevenlere, Özgürlükten yana olanlara, bu ülkede dostça kardeşçe hoş görüyle yaşamak isteyen toplumlara olan borcumdur.

Bu borcumu hiç kimseden maddi destek almadan gerçekleştirip Çamşıh Hüseyin Abdal Derneği yönetiminin korumasına teslim ettiğim içinde mutluyum.

2Temmuz 1993 MADIMAK ŞEHİTLERİMİZ ANITI Çamşıh Hüseyin Abdal Cem evi kompleksi içindedir.

 

 

KÜLTÜRÜMÜZ VE TANITIMI

 

Çamşıh Kültürü tanıtımları 1996 yılından beri yapılmaktadır. Başta Ozanlarımız olmak üzere gelenek göreneklerimiz ve Çamşıh kültürü her alanda tanıtım atakları ile bu güne kadar gündemde tutulmuştur.Bu gün zirvede olan tanıtımlarımız Televizyonlar,Radyolar,Gazeteler,Dergiler,köşe yazarları,kitaplar, makaleler, sosyal paylaşım siteleri,internet  www.camsih.com sitemiz ile de her kesime ulaşılmaktadır.

 

Büyüyen kendinden söz ettiren bir Çamşıh varken bu sürecin devam etmesi elbette duyarlı insanların derneğe sahip çıkması yönetimlerde aktif olması ve maddi katkı koyması ile devam edecektir. Ben Çamşıhlıyım ve o toprakların insanıyım diyen her bireyin bu toplumsal sorumluluğa gücü nispetinde sahip çıkması gerekir. Büyük emeklerle kurulmuş ÇAMŞIH HÜSEYİN ABDAL DERNEĞİ adını ozanlarıyla, şairleriyle, kültürüyle, Hüseyin Abdal Türbesi, Cemevi ve Gödüklü de kurulan festival kompleksiyle geleceğe taşımada birlik beraberlik içinde olmalıdır diye düşünüyorum.

Bu kültüre kim nerede katkı koymuş gelenek göreneklerini yaşatmada çaba sarf etmiş ise sonsuz şükranlarımı sunuyor teşekkür ediyorum.

Çamşıh Hüseyin Abdal Derneği Onursal Başkanı

Ali Haydar Yalçın

 

Son Güncelleme: Cuma, 09 Kasım 2012 14:49
 
Yeşil Div. Gaz.16. Festival Haberi PDF Yazdır e-Posta
Ali Haydar Yalçın tarafından yazıldı.   
Cuma, 04 Mart 2011 17:27


Çamşıh’ta 16. Festival YEŞİL DVRĞİ GAZETESİ

Çamşıh Hüseyin Abdal Derneği’nin 16. yıldır özveri ile düzenlediği Hüseyin Abdal ve Çamşıh Türküleri Festivali 19 Temmuz 2009 Pazar günü Çamşıh Balova köyünde yapıldı.
Her yıl olduğu gibi büyük ilgi ve coşku ile karşılanan festivalde çok sayıda halk ozanı izleyenlere Çamşıh türkülerini söyledi.

Sabah saatlerinden itibaren festival alanını dolduran izleyiciler festival için yerlerini almışlardı. Çamşıh yöresi dışında Divriği’nin ve çevre ilçelerin bir çok köyünden ayrıca büyük şehirlerden gelen izleyiciler tanınmış ses sanat- çılarını zevkle dinlediler. Festivalde Bağcılar Hacı Bektaş Veli Kültür ve Tanıtma Derneği ile Divriği Çamurlu Köyü Derneği ekipleri ortak semah gösterisi sundular. Dernek Başkanı Gazi Orhan Türkyılmaz’ın konuşması ile başlayan programı Devrim Kaya ve Özgür Kaya birlikte sundular. TRT Sanatçısı Kubilay Dökme- taş, Telli Kılıç, Aynur Güneş, Tuncay Balcı, Hikmet Karadeniz, Hüseyin Fırtına, İrfan Dolaş, Ali Yalçın, Mehmet Yalçın, Meliha Karakoç, Garip Hıdır, Ezgi Erdoğan, İlyas ve Ozancan Şimşek, Ozan Direnç festivalin sanatçıları olarak yer aldılar. Divriği Belediye Başkanı Hakan Gök ile Çetinkaya Belediye Başkanı Gazi Şentürk’te birer konuşma yaptılar. Şentürk işçilere yaptığı %60’lık zammın kaynağını açıklarken, Gök’te kendisini seçenleri mahçup etmeyeceğine söz verdi.

Son Güncelleme: Pazar, 13 Mart 2011 11:00
 
Yeşil Div.Gazetesini Festival habri PDF Yazdır e-Posta
Ali Haydar Yalçın tarafından yazıldı.   
Cuma, 04 Mart 2011 17:25


YEŞİL DİVRİĞİ GAZETESİNİN HABERİ


15. Hüseyin Abdal ve Divriği Çamşıhı Halk Ozanları Festivali 20 Temmuz 2007 Pazar günü, Çamşıh Balova köyünde yapıldı.

Divriği’den ve Türkiye’nin her tarafından konukların katıldığı festivalde çok sayıda halk ozanı konser verdi. Sabah saatlerinde başlayan, Hüsniye Çınar’ın sunduğu programda yer alan ozanlar ve Türk Halk Müziği sanatçıları şöyle sıralandı;

“Gülenaz, Derviş Çınar, Zeynep Karababa, Ali Yalçın, Hasan Hüseyin Koç, Mehmet Karabudak, Şenay, Özçelik, Hikmet Karadeniz, Hüsnü İyidoğan, Feyzi Delibaş, Tekin Dinçer, Grup Nurhak, Mahmut Erdal ve Gülcihan Koç.

Son Güncelleme: Pazar, 13 Mart 2011 11:00
 
ÇAMŞIH TRT DE Belgeselde PDF Yazdır e-Posta
Ali Haydar Yalçın tarafından yazıldı.   
Cuma, 04 Mart 2011 16:58

ÇAMŞIH TRT DE

Sevgili Zeynep Karababa, kendisinin bir programa katıldığı sırada yönetmen sn.Mustafa Semin ile diyolağa girip Çamşıhının belgeselinin çekilmesi yönünde talepte bulunması sonucu TRT ekibinin Çamşıhına gelmesi dernek yöneticilerle irtibatta bulunup çekimin gerçekleşmesi konusunda anlaşılması ve çekime başlaması aşamasında bende olaya dahil oldum.

Son Güncelleme: Pazar, 13 Mart 2011 11:00
 
Valisi Dr. Hasan Canpolat'n Çamşıhta PDF Yazdır e-Posta
Ali Haydar Yalçın tarafından yazıldı.   
Cuma, 04 Mart 2011 16:53

2006 da Sivas

Valisi Dr. Hasan Canpolat'n Çamşıh ziyaretini Yeşil Divriği Gazetesi aşağıdaki yazı ile 3 resim eşliğinde vermişti.


Vali Hasan CANPOLAT Divriği’ye Bağlı Kırkgöz, Çamsıh, Gürpınar ve Eğrisu Köylerini Ziyaret Etti.

Divriği’ye bağlı Kırkgöz Köyünde vatandaşlar tarafından karşılanan Vali Hasan CANPOLAT, köy halkı ile bir süre sohbet ettikten sonra yeni yapılan Kırkgöz Köyü Sosyal Hizmet binasında incelemelerde bulundu.
Çamşıh Gürpınar Köyünde incelemelerini sürdüren Vali CANPOLAT, Sivas’ın bir Kültür Kenti olduğunu vurgulayarak, kentin kendine has farklılıkları ve güzellikleri olduğunu kaydetti. Çamşıh yöresinin geçmişin izlerini günümüze kadar taşıdığını ifade eden Vali Hasan CANPOLAT, “Çamşıh yöremiz ecdadımızın Anadolu’ya yerleştiği günden bugüne kadar özelliklerini ve güzelliklerini korumuş az sayıdaki yörelerimizden biridir” dedi.
Köylerine ilk kez bir Vali’nin geldiğini vurgulayan Çamşıh Hüseyin Abdal Derneği Fahri Başkanı Ali Haydar YALÇIN ise bu ziyaret anısına Vali Vali Hasan CANPOLAT’a plaket verdi.
Son olarak Eğrisu köyünde incelemelerde bulunan Vali Hasan CANPOLAT, burada da köy halkı ile bir süre sohbet etti.

Son Güncelleme: Pazar, 13 Mart 2011 11:00
 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 Sonraki > Son >>

Sayfa 1 / 2