Çamşıh Ozanları

aliertekin mehmetalikarababa alirizayalcin fezullahcinar mahmuterdal
ali metin
aliertekin mehmetalikarababa alirizayalcin fezullahcinar mahmuterdal
Çamşıh Tarihi
DUYURU PDF Yazdır e-Posta
Ali Haydar Yalçın tarafından yazıldı.   
Pazar, 13 Temmuz 2014 19:13
DUYURU... 21.Hüseyin Abdal ve Çamşıh Türküleri Festivali SAHNE ALACAK SANATCILARIMIZ HÜSEYİN GAZİ METİN "SEMAH GRUBU İLE" ... "ŞAHİN KÖYÜ" METİN KARATAŞ......................... ZEYNEP KARABABA "GRUBU İLE".... "ŞAHİN KÖYÜ" ALİ YALÇIN...... "GÖLÖREN GAYGIS KÖYÜ" ERCAN PAPUR"GRUBU İLE" ...................... "İĞDELİ KÖYÜ BAHAR DOĞAN ...... "EŞKE DİKMEÇAY KÖYÜ" EMRAH METİN GRUBU İLE ....... "GÖZECİK KÖYÜ" CENGİZ METİN .... "GÖZECİK KÖYÜ" DAVUL ZURNA: SELAHATTİN KARABULUT "ÇAKIRAĞA KÖYÜ" SUNUCU : OLCAY ŞİMŞEK .... "GÖLÖREN KÖYÜ" TV ÇEKİMLERİ DE OLACAKTIR 20.Temmuz.2014 tarihinde gerçekleştireceğimiz festivalimizle ilgili afiş,video,davetiye çalışmaları devam ediyor. Her yıl olduğu gibi bu yılda dolu dolu geçeceğine inanıyor şimdiden tüm dostlarımızın FESTİVAL tarihini bilerek izin günlerini o tarihe getirip bizimle olmalarını arzu ediyoruz. Her yıl festivalimizi renklendiren Divriği ilçesi köyleri, Kangal ilçesi köyleri ,Zara ilçesi köyleri ve köylerimizin dernek ve yöneticileri ile çevre il ve ilçelerdende katılan tüm dostlarımızı Çamşıhta konuk etmekten mutluluk duyacağız.. Not.Bu festivalimizde katılan konuklara Çamşıh kütüphanesinden hepsi birbirinden güzel çamşıh kültürü ozanları ve çamşıh yazarlarının yazdığı bedava 500 kitap dağıtılacaktır. ÇAMŞIH HÜSEYİN ABDAL DERNEĞİ ONURSAL BAŞKANI ALİ HAYDAR YALÇIN
 
-Çamşıh'ın tarihi ve geçmişi hk. PDF Yazdır e-Posta
Ali Haydar Yalçın tarafından yazıldı.   
Cuma, 04 Mart 2011 18:53

-Çamşıh'ın tarihi ve geçmişi hk.

-Çamşıh'ın son 15 yılı

—Çamşıh Hüseyin Abdal  Festivalleri

- Çamşıh neresidir.


Sevgili dostlar bilirsiniz Çamşıh Divriği'nin önemli beldelerinden biridir. Divriği'ye mesafesi 50 km civarındadır.10 köy ve mezra hemen hemen tamamı birbirine akraba veya hısımdır.Çamşıh Ozanlar diyarı olarak ta bilinir.Aşık Veysel'e bağlama çalmasını öğreten Ali Ağa dan günümüze dek yetişmiş vefat etmiş ve hayatta olan onlarca ünlü ozan vardır. İşte bu ünlü ozanlardan bazıları.   Başta Rahmetli Feyzullah Çınar, Ali Ertekin, Âşık Ali Metin, M.Ali Karababa, Ozan Aliriza Yalçın, Âşık Hüseyin, Battal Karababa ve ismini yazmadığım çok sayıda ozanlarımız vardır. Yaşayan ozanlarımızdan Mahmut Erdal H.Gazi Metin, Derviş Çınar, İlyas Şimşek, Hüseyin Karakoç, Ali Yalçın ve ismini yazmadığım onlarca ozan işte bu beldeden yetişen ozanlardır. Çamşıh'ının suyundan mıdır nedir derler ya, Mahmut Erdal da Çamşıh'ında iki taşı birbirine vurdun mu name oluşur şiir oluşur ilham oluşur der.

Bir zamanlar Tv yokken TRT Radyolarında Çamşıh yöresinden Türküler, Çamşıh ağzı gibi anonslara her gün rastlardık. İşte bu ozanlarımız bu kültürü günümüze değin getirmek için ellerinden geleni yapmışlardır, hepsine şükranlarımı sunuyorum. Dernek olarak bizler ozanlarımızın, şairlerimizin yazdığı binlerce şiiri eseri muhafaza etmek geleceğe taşımak için çaba harcıyoruz. Bu yıl tüm ozanlarımızın eserlerini bir arada toplayıp kitap haline getirerek Kütüphanemize kazandıracağız. Bu çerçevede bu güne kadar Hüseyin Abdal Derneği Yayınları altında Kütüphanemizde 13 kitap yayınlanmıştır.
Son Güncelleme: Pazartesi, 10 Ekim 2011 17:51
 
ÇAMŞIH CUMHURİYET İLAN ETMİŞ PDF Yazdır e-Posta
Ali Haydar Yalçın tarafından yazıldı.   
Perşembe, 03 Mart 2011 20:55
ÇAMŞIH CUMHURİYET İLAN  ETMİŞ 

Çamşıh Cumhuriyeti denildiğinde bu da nereden çıktı demeyin. Yeniden cumhuriyet kurmuyor veya Çamşıh’ının birliğini veya gücünü abartarak amacı ile böyle yazmıyorum. İnanmayacaksınız ama 1913 yılında Çamşıh’ta cumhuriyet kuruldu. Osmanlı Devleti döneminde Cumhuriyet akımı Aleviler arasında çok yaygındı. Hemen hepinizin bildiği gibi 1919 yılında Atatürk Anadolu’yu gezip destek aradığında en son Hacı Bektaş Veli Dergahını uğradı. Bir gün orada misafir oldu ve orada gerek ülkemizi işgal eden Devletlere karşı ve gerekse de onun işbirlikçisi Osmanlı Devletine karşı Alevilerin tam desteğini aldı. Atatürk Dergahta iken dergah lideri Atatürk’ten Osmanlı Devletini yıkıp yerine Cumhuriyet kurmasını önerdi ve bu şartla kendisine destek olacaklarını söyledi. Atatürk de “Zamanı gelince ve aramızda kalmak kaydı ile” diyerek mesajı aldı. Bilindiği gibi Atatürk Cumhuriyeti kurduğu zaman bir gün önceki akşama kadar İsmet İnönü’ye dahi söylemedi. Baskın bir kararla bir günde cumhuriyeti kurdu.

1913 yılında Çamşıh büyükleri bir araya gelerek Osmanlı Devletinden ayrılarak Camşıh Cumhuriyeti kurmaya karar verdiler. Cumhuriyetin sınırları ilk planda Divriği, Zara, Hafik, Kangal ve İmranlı ilçeleri olarak belirlendi.
Son Güncelleme: Cuma, 03 Mayıs 2013 08:16